Pikleri kolmnurk vs Alternatiivid

Pikleri kolmnurk vs Alternatiivid

Teekond ideest tooteni


Emmi Pikler
Dr. Emmi Pikler

Sõnaühend „Pikleri kolmnurk“ võib mõnelegi lapsevanemale võõras tunduda. Ometi pole see sugugi nii värske leiutis. Üle 100 aasta tagasi leiutas ronimiskolmnurga Ungari lastearst Dr Emmi Pikler, eesmärgiga pakkuda lastele piiranguteta, aga turvalist liikumist.

Lastearstina praktiseerimise jooksul oli ta täheldanud, et lastel, kes kasvasid üles looduse keskel, oli vähem luumurde ja vigastusi. Õues mängides, õppisid lapsed maast madalast, kuidas turnida, mürada ja joosta ennast vigastamata.

Eriti linnades elavad lapsed kalduvad tihti istuma halvasti ja omama kehva rühti. Nad ei suuda istuda, seista ega kõndida korrektselt, rääkimata keerulisematest liigutustest. Ehkki lapsed küll istuvad, seisavad, kõnnivad ja liiguvad, tekib küsimus – kuidas nad seda teevad?  Neil tekib kergesti väsimus. Nad kukuvad sageli ja ebaosavalt. Üsna tihti vigastavad nad ennast tõsiselt. Kui istuda õigesti, ei tekita istumine väsimust. Kui seista õigesti, võime seista palju kauem, kui me ette suudaksime kujutada…

Mõelgem hetkeks loomadele. Nemad liiguvad lihtsal viisil, harmoonias oma loomuliku olemusega. Igaüks neist on võimeline liikuma kiiresti ja spontaanselt, säilitades samal ajal oma kaasasündinud graatsia – mitte nagu meie, kes kui peame jooksma vaid kümme või kakskümmend sammu (näiteks bussi järele), teeme seda jäigalt ja pingutades, ning järgnev hingeldus kestab veel mitu minutit. Isegi loomade kiireimad liigutused ei tundu kunagi kiirustavad. Ja mis kõige tähtsam, suurimad saavutused saavutatakse kõige vähemate pingutustega.

Liikumise arengus ei erine me loodusest nii palju. Soov, et meie lapsed liiguksid kaunilt ja vastavalt oma kaasasündinud olemusele, ei ole sugugi kaugel ega saavutamatu unistus. Õige liikumine on inimeste, sh linnaelanikele, kaasasündinud võime. Kui me pakume piisavalt ruumi ja võimalusi vabaks liikumiseks, siis liiguvad lapsed samamoodi nagu loomad: osavalt, lihtsalt, kindlalt ja loomulikult.

Pikleri kolmnurk – mis ja kellele? 

Pikleri kolmnurga algne prototüüp
Pikleri kolmnurga prototüüp Lóczy lastekodus

Pikleri kolmnurga algne prototüüp on lihtne ronimiskonstruktsioon puidust, mis meenutab  redelit, mida mööda laps iseseisvalt liigub. See on ideaalne mänguvahend aktiivsele ja uudishimulikule lapsele maailma avastamiseks. Ent ennekõike on see turvaline viis õppida lapsel ronima. Sest neile ju lihtsalt meeldib turnida – toolile, diivani otsa, ahvatlust tekitavale köögikapile… Oh õudu, sest selline tegevus võib valuhüüdega lõppeda! Selle kasutamine suurel määral oleneb vanusest, kuna igal arenguetapil on oma vajadused:

 • arendada lapse motoorseid oskusi;

 • kasvatada enesekindlust;

 • õppida enda piiride tajumist ja kohanemisvõimet;

 • õpetada mõtlemist ja keskendumist.

Kui klassikalised õues asuvad mänguväljakud ja ronimivahendid on mõeldud eelkõige vanematele lastele, kelle üldised motoorsed oskused on juba arenenud, on Pikleri kolmnurk sobilik just pisematele, kelle koordinatsioon ning motoorika arenevad. Seega on Pikleri kolmnurk sobilik kasutamiseks lastele juba vanusest alates 6 kuud kuni isegi 4-5-aastasteni välja:

 • Üldiselt alates 6-kuusest east saavad beebid hakata kasutama ronimispulki, et ennast üles tõsta ja püsti seista.

 • 1-2-aastaselt hakkavad lapsed Pikleri kolmnurka rohkem uurima, ronides üles ja laskudes alla.

 • 3-5-aastaselt suudavad lapsed juba kolmnurga tippu ronida ning ühelt poolt üle ronida ja alla liikuda.
IMG 2078
Plackneri kolmnurk

 

Dr Pikler ja tema meeskond tegid tihedat koostööd selliste käsitöölistega nagu Martin Plackner ja Basis Gemeinde lihvides Pikleri kolmnurga disainifunktsioone. Just tänu neile me teame kaasaegset Pikleri kolmurka.

Basis Gemeinde kolmnurk
Basis Gemeinde kolmnurk

 

Ronilad: millist valida? 


Pikleri kolmnurkade valik on Eesti turul lai. Kui oled sellesse maailma piilunud, siis esialgu võib pea aurama hakata küll. Sest tundub, et pakkujate ja toodete hulk on kirju ning valik näib keeruline. Tegelikult on see kõik väga lihtne! Laias laastus jagatakse ronilad kahte kategooriasse – on klassikalised Pikleri kolmnurgad ja modifikatsioonid. Suurim erinevus seisneb pulkade arvus, mis võib varieeruda (9-18 pulka), aga ka, kas kolmnurga kuju on muudetav või mitte.

Klassikalised Pikleri kolmnurgad

Klassikaline kolmnurk tähendab seda, et tema kõrgust ja kallet on võimalik muuta küll  aga vahelülisid vahele paigaldada ei saa. Võimlemisredeli vahelist nurka saab muuta kruvikeerajaga keerates. Pulkade arv aga oleneb konkreetsest tootest.

IMG 2081
HBM Pikleri kolmnurk

Eesti turul ainult klassikalisi ronilaid pakuvad:

 • Voton ehk Woodnest OÜ (omatoodang) – värviliste pulkadega või naturaalse viimistlusega.  Hinnad 199€ – 245€ sõltuvalt viimistlusest. Kaldtee/liumägi hinnas.

 • Kiiga-Kaaga ehk HIC Design OÜ (omatoodang) – värviliste pulkadega või ilma. Kahjuks ajutiselt neid ei tooda.

 • HBM disain ehk Marble&Granite OÜ (omatoodang) – Pikleri kolmnurgad valmivad eritellimusena valmistamisajaga kuni 2 nädalat värviliste pulkadega, naturaalse viimistlusega või peitslakiga. Tellida saab nii väikest kui ka suurt ronilat, kaldteega/liiumäega või ilma. Nii kolmnurka kui ka kaldtee pulki saab vastavalt kliendi soovile kohandada. Hinnad 133.90€ – 277.90€ sõltuvalt viimistlusest, ronila suurusest (väike või suur) ja kaldtee/liumäe olemasolust. 

 • Lapseheaks ehk Lapse Heaks OÜ (eesti toode) – HBM disain ehk Marble&Granite OÜ toodangu edasimüüjad.

 • NofDisain ehk QPRO OÜ (eesti toode) – Pikleri kolmnurk valmib eritellimusena, aga pole teada kelle käte all ja kui kaua see valmib ning pole õnnestunud neilt seda infot ka saada. Samuti pole saanud infot kaldtee olemasolust. Hind 120€ ilma kaldteeta. Puudub telefoninumber ning e-meilile ei vasta keegi.

 • Frank @ Artur ehk Frank and Artur OÜ – Pikleri kolmnurga kohta on olemas vaid postitus blogis ja see leht, millele link viitab. E-poes pole mingit Pikleri kolmnurga valikut ning pole õnnestunud neilt infot ronila kohta saada. Puudub telefoninumber. E-kirjale vastati, et rohkem Pikleri kolmnurkasi ei müüda ning välja ei rendi.

Pikleri kolmnurga modifikatsioonid

Emmi Pikleri filosoofia ja lähenemine lapse arengule on inspireerinud mitmeid kaubamärke tootma klassikalise Pikleri kolmnurga modifikatsioone, mis võimaldavad rohkem paindlikkust ja mitmekesisust nende monteerimisel. Need modifikatsioonid koosnevad sageli neljast või viiest modulist, mis on omavahel sobitatavad, et luua erinevaid kujundeid vastavalt lapse vajadustele ja eelistustele.

IMG 2082
Vaffa/Ette Tete Pikleri kolmnurk mudel Mopitri

Võrreldes klassikalise Pikleri kolmnurgaga on ka reguleeritaval versioonil võimalik muuta redeli kallet ja kõrgust, kuid selleks kasutatakse spetsiaalseid käepidemeid (Vaffa/Ette Tete muudel Mopitri (neljaosaline) ja Fipitri (viieosaline), Säuts/Plauktu DarbnīcaKalasabatapp OÜ e Leediküla mööbel), mis teeb reguleerimise lihtsamaks ilma kruvikeeraja abita. See võimaldab kiiresti kohandada redeli asendit vastavalt lapse arengutasemele ja oskustele ning järk-järgult harjutada erinevaid ronimisoskusi, samuti arendada tasakaalu ja koordinatsiooni.

Teine aspekt mida peab jälgida nii klassikaliste kui ka reguleeritavate Piklerite puhul  on redeli sammude ehk pulkade ehk astmete vaheline kaugus. Mida rohkem pulkasi ühe osa peal, seda vähem pulkade vaheline vahe. See on eriti oluline nooremate 6-8-kuuste laste puhul, kuna väiksem pulkade vaheline kaugus, näiteks 5 sentimeetrit (Säutsi väike Pikleri kolmnurk) tagab, et nooremad lapsed saavad ohutult ja mugavalt redelit kasutada ilma hirmuta, et nende kehaosad kinni jäävad.

reguleeritav ronila pikleri kolmnurk liumaega 4
Ette Tete Mopitri Pikleri kolmnurga positsioonid

Kolmas oluline aspekt on kaasasolevate lisamoodulite olemasolu, mis võimaldavad traditsioonilist kolmnurkset vormi muuta lausa 7-ks erinevaks positsiooniks. See mitmekülgsus võimaldab lapsel avastada mitmeid erinevaid mängu- ja liikumisvõimalusi ning toetab tema arengut mitmekülgsemalt. Lisamoodulid lisavad mängule loomingulisust ja põnevust, samas säilitades algse Pikleri kolmnurga turvalisuse ja kvaliteedi.

Eesti turul mõlemaid ehk nii klassikalisi ronilaid kui ka selle modifikatsioone pakuvad:

 • Leediküla lastemööbel ehk Kalasabatapp OÜ (omatoodang) – naturaalse viimistlusega. Hind 150€ – 185€ sõltuvalt mudelist.

 • Miu Kids – kaubamärki Meowbaby edasimüüja. Hinnad 129€ – 199€ sõltuvalt mudelist.

 • Rume – kaubamärkide Meowbaby, Ette Tete, Leg&Go, Luula, Joy of Nature (värviliste pulkadega ka olemas) edasimüüja. Hindad 109€ – 290€ sõltuvalt mudelist.

 • Mänguväljakud – kaubamärkide Meowbaby, Joy of Nature (värviliste pulkadega ka olemas) edasimüüja. Hinnad 129.90€ – 349€ sõltuvalt mudelist.

 • Kaup24 – kaubamärkide KiddyMoon, 4IQ (kaubamärki Ette Tete edasimüüja) edasimüüja. Hinnad 145€ – 444.99€ sõltuvalt mudelist.

 • Vaffa – Läti kaubamärki Ette Tete edasimüüja. Hinnad 198€ – 279€ sõltuvalt mudelist.

 • Säuts – kaubamärkide Meowbaby, Plauktu Darbnīca edasimüüja. Hinnad 105€ – 275€ sõltuvalt mudelist.

Uued tulijad: ronimiskaared, kuubikud ja komplektid

Aastatega on ronimisvahendite valik märgatavalt laienenud, pakkudes lastevanematele laialdast valiku võimalusi. Traditsiooniline Pikleri kolmnurk jätkab pakkumast oma klassikalist ja efektiivset ronimiskogemust, mis on mõeldud eelkõige väikelastele ja imikutele. Lisaks on saadaval eraldi ronimiskuubikud ja ronimiskaared, andes lastele võimaluse ronida ja avastada erinevaid pindu ning liikumisvõimalusi.

ezgif.com webp to jpg
Joy of Nature ronila ja kuubiku komplekt

 

Nüüd on võimalik valida traditsioonilise Pikleri kolmnurga, eraldiseisva ronimiskuubiku ja ronimiskaarte vahel või kohe otsustada nende elementide kombinatsioonide kasuks. See annab vanematele suurema vabaduse kohandada ronimisrajatisi vastavalt laste vanusele, oskustele ja huvialadele.

Olenemata sellest, kas valitakse Pikleri kolmnurk, ronimiskuubik või ronimiskaared, on kõigil nendel ronimisvahenditel ühine eesmärk: aidata lastel arendada füüsilisi oskusi, innustades neid aktiivselt mängima ja liikuma. See mitmekesine valik võimaldab luua tervikliku mängukeskkonna, mis toetab laste arengut ja laiendab nende loovust.

Eesti turul ronimiskuubikuid, -kaaresid ja -komplekte  pakuvad :

 • Mänguväljakud – kaubamärkide Joy of Nature (värviliste pulkadega ka olemas) ja FitWood Luoto edasimüüja. Hinnad 139€ – 349€ sõltuvalt mudelist.

 • Vaffa – Läti kaubamärki KateHaa edasimüüja. Hind 249€ 

 • Säuts – kaubamärkide Plauktu Darbnīca (Läti) ja Wofu (Eesti) edasimüüja. Hinnad 160€ – 350€ sõltuvalt mudelist.

 • Leluexpress – kaubamärkide Dapal, Woodscraft edasimüüja. Hinnad 204€ – 399€ sõltuvalt mudelist.

Materjalid Pikleri kolmnurkade jaoks


DALL·E 2023 08 12 16.43.24 birch wood
Kask (OpenAI Dalle)
pine tree wood
Männi puit (OpenAI Dalle)

Oma toodete valmistamisel eelistavad tootjad erinevaid puiduliike vastavalt oma brändile ja disainieelistustele.

Näiteks kasutavad paljud ettevõtted järgmisi puiduliike:

 • Kasevineer + saarepuit (Säuts)

 • Üldlevinud valikud:  kasevineer + kasepuit (Kiiga-Kaaga, Ette Tete, Leg&Go, Luula) või kasevineer + männipuit (Voton, Meowbaby, KiddyMoon, NöfDisain)

 • Kase täispuit (Kalasabatapp OÜ)

 • Täpsustamata okaspuu täispuit (Marble&Granite OÜ)

 • Haavapuu täispuit (Joy of Nature)

IMG 2085
HBM viimistlus

 

Need puiduliigid annavad toodetele erineva visuaalse ja taktiilse omaduse ning aitavad luua erinevaid stiile ja kvaliteete vastavalt iga ettevõtte eesmärkidele ja klientide eelistustele.

Lisaks kasutavad tootjad oma toodete viimistlemisel erinevaid peitslakke ja vahasid (näiteks Osmo vaha). Need viimistlusmaterjalid aitavad säilitada puidu loomulikku ilu, kaitsta seda kulumise ja ilmastikumõjude eest ning anda toodetele atraktiivse välimuse ja sileda pinna. Peitslakid ja vahad võivad varieeruda vastavalt tootjate eelistustele, võimaldades luua erinevaid viimistlusstiile ja värvitoone vastavalt toodete disainile ja kvaliteedinõuetele.

 

Kas osta või laenutada?


DALL·E 2023 08 12 17.41.59 a photo of scales with question marck
 valiku ees (OpenAI Dalle)

Mudilased kasvavad suureks nagu nipsti. Seetõttu, on suurepärane võimalus kallimad mänguvahendid mõneks ajaks hoopis rentida. Muuseas, see tuleb ka soodsam, kui toode osta, sest ronimisvahendite hinnad algavad üle 100 eurost ja küündivad lausa mitmesaja euroni! Mis oleks mõttekam: laenutada ronilat kuuks ajaks 25 euro eest või osta üle saja eest? Siin on tõeline mõttepähkel!

Seetõttu tekib mõistlik küsimus, kas endale koju soetada kolmnurk või kuubik ning riskida, et laps ei pruugi neist üldse huvitatud olla või kasutada rendivarianti? Eestis seda võimalust pakuvad:

 • Tallinnas on võimalik laenutada klassikalise Pikleri kolmnurga Leediküla lastemööbli modifikatsiooni, mida pakub Lapseväli.

 • Tartus on võimalik laenutada Voton klassikalist Pikleri kolmnurka, mida pakub Laenulelu, ja selle Vaffa/Ette Tete modifikatsiooni, mida pakuvad Lelukarp ja Hoialelu.

 • Need ettevõtted on spetsialiseerunud mänguasjade ja lastetoodete laenutamisele. Lisaks neile võib leida mitmeid erinevaid pakkumisi Facebooki Marketplace’is või rentimisplatvormidel, nagu näiteks Rentif, kus eraisikud pakuvad oma asju rendiks.

Ja kõige olulisem – peale kasutusaja lõppu ei teki süümepiinu, et korralik ja väärtuslik mänguvahend jääb lihtsalt seisma ja tühjalt tolmu koguma kuskil panipaigas. Või veel hullem, ei pea kannatama peavalu käes, otsides kohta asjanduse maha müümiseks.

Olenemata, kas otsustad ronimisvahendit osta või laenutada, on see kindlasti – lapsele sobivuse korral – üks ägedamaid lahendusi võsukese mänguaja veetmiseks!

 

 

Tekstis kasutati: 


1.Kaidi Pajumaa poolt kirjutatud tekst Lapseväli OÜ tellimusel

2.OpenAI poolt genereeritud lisad

3.https://voton.ee/tekkelugu/

4.https://thepiklercollection.weebly.com/the-development-of-movement—stages.html

Share this post

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Anname teile teada, kui toode on tagasi ning on läbinud vajaliku hoolduse. Palun jätke oma kehtiv e-posti aadress.