Pikleri kolmnurk vs Alternatiivid

Pikler-kolmnurk Basis Gemeinde, lapsed mängivad ronides ja kaldteed kasutades.

Pikleri kolmnurk vs Alternatiivid

Teekond ideest tooteni


Dr. Emmi Pikler - ungari lastearst ja Pikleri kolmnurga looja.
Dr. Emmi Pikler, Ungari lastearst, kes arendas välja innovatiivse lähenemise laste iseseisva motoorse arengu toetamiseks.

Sõnaühend „Pikleri kolmnurk“ võib tunduda võõras, kuid see pole uus leiutis. Üle 100 aasta tagasi leiutas Ungari lastearst Dr Emmi Pikler ronimiskolmnurga, et pakkuda lastele turvalist ja piiramatu liikumisvõimaluse. Lastearstina praktiseerides oli ta täheldanud, märkis ta, et looduses üles kasvanud lastel esines vähem luumurde ja vigastusi. Õues mängides õppisid lapsed maast madalast, kuidas turnida, mürada ja joosta ohutult. 

Eriti linnades elavad lapsed kalduvad halva istumise ja kehva rühi poole. Nad ei suuda istuda, seista ega kõndida korrektselt, rääkimata keerulisematest liigutustest. Kuigi nad liiguvad, tekib küsimus, kuidas nad seda teevad. Neil tekib kergesti väsimus, ja nad kukuvad sageli ebaosavalt, vigastades end tõsiselt. Õige istumise korral ei teki väsimust, ja korralikult seistes suudame seista kauem, kui arvata oskame…Soov, et lapsed liiguksid kaunilt ja oma loomuliku olemuse kohaselt, ei ole kauge unistus. Õige liikumine on inimestele, sealhulgas linnaelanikele, kaasasündinud võime. Kui pakume piisavalt ruumi ja võimalusi vabaks liikumiseks, liiguvad lapsed nagu loomad: osavalt, lihtsalt, kindlalt ja loomulikult.

Laps Pikleri kolmnurga prototüübil – ajalooline hetk lastearengu ajaloos.
Väike laps Pikleri kolmnurga prototüübil. See uuenduslik vahend on loodud laste iseseisva motoorse arengu toetamiseks.

Pikler kolmnurga algne prototüüp on puidust ronimiskonstruktsioon, mis meenutab redelit, ning võimaldab lapsel iseseisvalt liikuda. See on ideaalne mänguvahend aktiivsetele ja uudishimulikele lastele, pakkudes turvalist viisi ronimise õppimiseks. Sest neile ju lihtsalt meeldib turnida – toolile, diivani otsa, ahvatlust tekitavale köögikapile… Oh õudu, sest selline tegevus võib valuhüüdega lõppeda! Kolmnurga kasutamine sõltub vanusest ja arenguetapist, et arendada motoorseid oskusi, kasvatada enesekindlust, õppida enda piiride tajumist ja keskendumist.

Klassikalised õuemänguväljakud ja ronimisseadmed on peamiselt suunatud vanematele lastele, kelle motoorsed oskused on juba arenenud. Pikleri kolmnurk sobib pisematele, kelle koordinatsioon ja motoorika alles arenevad. Pikleri kolmnurka saavad lapsed kasutada alates 6. elukuust kuni 4-5-aastasteni:

  • 6-kuuselt saavad beebid ronimispulkade abil ennast üles tõsta ja püsti seista.

  • 1-2-aastaselt hakkavad lapsed kolmnurka uurima, ronides üles ja laskudes alla.

  • 3-5-aastaselt suudavad lapsed juba ronida kolmnurga tippu ning liikuda sellelt edasi ja alla.

Pikler-kolmnurk Basis Gemeinde, lapsed mängivad ronides ja kaldteed kasutades.
Pikler-kolmnurk Basis Gemeinde pakub lastele võimalust arendada motoorseid oskusi läbi ronimise ja mängu.

 

Dr Pikler ja tema meeskond tegid tihedat koostööd selliste käsitöölistega nagu Martin Plackner ja Basis Gemeinde lihvides Pikleri kolmnurga disainifunktsioone. Just tänu neile me teame kaasaegset Pikleri kolmurka.

 

Ronilad: millist valida? 


Pikleri kolmnurkade valik on Eesti turul lai. Kui oled sellesse maailma piilunud, siis esialgu võib pea aurama hakata küll. Sest tundub, et pakkujate ja toodete hulk on kirju ning valik näib keeruline. Tegelikult on see kõik väga lihtne! Laias laastus jagatakse ronilad kahte kategooriasse – on klassikalised Pikleri kolmnurgad ja modifikatsioonid. Suurim erinevus seisneb pulkade arvus, mis võib varieeruda (9-18 pulka), aga ka, kas kolmnurga kuju on muudetav või mitte.

Klassikalised Pikleri kolmnurgad

Klassikaline kolmnurk tähendab seda, et tema kõrgust ja kallet on võimalik muuta küll  aga vahelülisid vahele paigaldada ei saa. Võimlemisredeli vahelist nurka saab muuta kruvikeerajaga keerates või spetsiaalsete käepidemetega. Pulkade arv aga oleneb konkreetsest tootest. Mida rohkem pulkasi, seda vähem on nende vaheline ruum ning seda noorematele lastele nad sobivad. 

Pikleri kolmnurga modifikatsioonid

Pikler kolmnurk, mis on seadistatud zig-zag-kujuliseks, Leediküla mööbli toode - arendav ronimisvahend lastele.
Leediküla mööbli Pikler kolmnurk seadistatud zig-zag-kujuliseks. Minimalistlik ja arendav mänguvahend.

Emmi Pikleri filosoofia on inspireerinud mitmeid kaubamärke looma Pikleri kolmnurga erinevaid modifikatsioone, mis pakuvad rohkem mitmekesisust. Erinevalt klassikalisest kolmnurgast koosneb reguleeritav versioon neljast või viiest omavahel sobivast modulist, mida saab lapse vajaduste järgi eri kujunditeks kombineerida. 

Reguleeritava Pikler kolmnurga 7 erinevat positsiooni, sealhulgas zig-zag ja klassikaline kolmnurk.
Reguleeritava Pikler kolmnurga 7 erinevat seadistust pakuvad mitmekesiseid mängu- ja ronimisvõimalusi.

Moodulid võimaldavad muuta traditsioonilist kolmnurkset vormi koguni seitsmeks erinevaks positsiooniks, lisades mängule loomingulisust ja põnevust, mis toetavad lapse arengut veelgi mitmekülgsemalt. 

Reguleeritaval Pikleri kolmnurgal saab redeli kallet ja kõrgust muuta spetsiaalsete käepidemetega, mis teeb reguleerimise lihtsaks ka ilma kruvikeerajata. See võimaldab kohandada redeli asendit vastavalt lapse arengutasemele ja oskustele, aidates järk-järgult arendada ronimisoskusi, tasakaalu ja koordinatsiooni.

Nii klassikaliste kui ka reguleeritavate Piklerite puhul  peab jälgida redeli sammude ehk pulkade ehk astmete vaheline kaugus. Mida rohkem pulkasi ühe osa peal, seda vähem pulkade vaheline vahe. See on eriti oluline nooremate 6-8-kuuste laste puhul, kuna väiksem pulkade vaheline kaugus, näiteks 5 sentimeetrit (Säutsi väike Pikleri kolmnurk) tagab, et nooremad lapsed saavad ohutult ja mugavalt redelit kasutada ilma hirmuta, et nende kehaosad kinni jäävad.

Samas on reguleeritaval Pikleril ka  miinuseid – moodulite kokkupanek võib olla keerukam, ja see võtab rohkem ruumi kui klassikaline Pikleri kolmnurk.

Uued tulijad: ronimiskaared, ronimiskuubikud ja komplektid

Aastatega on ronimisvahendite valik märgatavalt laienenud, pakkudes lastevanematele laialdast valiku võimalusi. Traditsiooniline Pikleri kolmnurk jätkab pakkumast oma klassikalist ja efektiivset ronimiskogemust, mis on mõeldud eelkõige väikelastele ja imikutele. Lisaks on saadaval eraldi ronimiskuubikud, andes lastele võimaluse ronida ja avastada erinevaid pindu ning liikumisvõimalusi.

Ronimiskuubik: ruudukujuline ronimisvahend, kus on avad ja redel laste aktiivsete mängude jaoks.
Ronimiskuubik – ruudukujuline ronimisvahend aktiivsete mängude jaoks.

 

Ronimiskuubik on loominguline mänguvahend, mis on mõeldud laste aktiivsete mängude ja füüsilise arengu toetamiseks. Selle innovaatiline ruudukujuline disain ja erinevad avad võimaldavad lastel ronida ja mängida mitmekesistes viisides. Redel pakub lisaelemente, et suurendada laste enesekindlust ja füüsilisi oskusi. See on ideaalne lahendus igasse mängu- või õppekeskkonda.

Nüüd on võimalik valida traditsioonilise Pikleri kolmnurga ja eraldiseisva ronimiskuubiku vahel, kuid lisaks neile on saadaval ka ronimiskaared. Nemad pakuvad lisaks ronimisvõimalustele ka erinevaid liikumis- ja tasakaaluharjutusi, mis toetavad laste füüsilist arengut. Üheskoos Pikleri kolmnurga ja ronimiskuubikuga loovad need elemendid mitmekesise ja stimuleeriva keskkonna, mis innustab lapsi aktiivselt mängima ja liikuma.

Materjalid Pikleri kolmnurkade jaoks

 
Kase puit – kvaliteetne materjal Pikleri kolmnurkade valmistamiseks.
Pildil on kaunid kasepuud, mille puitu kasutatakse Pikleri kolmnurkade loomisel tänu selle tugevusele ja elegantsusele.
Männi puit – materjal, millest valmistatakse Pikleri kolmnurki.
Pildil on männi puit, mis on vastupidav ja keskkonnasõbralik materjal Pikleri kolmnurga tootmiseks.

Oma toodete valmistamisel eelistavad tootjad erinevaid puiduliike vastavalt oma brändile ja disainieelistustele. Näiteks kasutavad paljud ettevõtted järgmisi puiduliike:

  • Kasevineer + saarepuit (Säuts)

  • Üldlevinud valikud:  kasevineer + kasepuit (Ette Tete, Leg&Go, Luula) või kasevineer + männipuit (Meowbaby, KiddyMoon, NöfDisain)

  • Kase täispuit (Kalasabatapp OÜ)

  • Haavapuu täispuit (Joy of Nature)

Need puiduliigid annavad toodetele erineva visuaalse ja taktiilse omaduse ning aitavad luua erinevaid stiile ja kvaliteete vastavalt iga ettevõtte eesmärkidele ja klientide eelistustele.

Lisaks kasutavad tootjad oma toodete viimistlemisel erinevaid peitslakke ja vahasid (näiteks Osmo vaha). Need viimistlusmaterjalid aitavad säilitada puidu loomulikku ilu, kaitsta seda kulumise ja ilmastikumõjude eest ning anda toodetele atraktiivse välimuse ja sileda pinna. Peitslakid ja vahad võivad varieeruda vastavalt tootjate eelistustele, võimaldades luua erinevaid viimistlusstiile ja värvitoone vastavalt toodete disainile ja kvaliteedinõuetele.

Kas osta või laenutada?


Kaalud, mille taldrikutel on küsimärgid, sümboliseerivad valikut rentimise ja ostmise vahel.
Kas rentida või osta? Kaalu oma vajadusi ja leia parim lahendus!

Mudilased kasvavad suureks nagu nipsti. Seetõttu, on suurepärane võimalus kallimad mänguvahendid mõneks ajaks hoopis rentida. Muuseas, see tuleb ka soodsam, kui toode osta, sest ronimisvahendite hinnad algavad üle 100 eurost ja küündivad lausa mitmesaja euroni! Mis oleks mõttekam: laenutada ronilat kuuks ajaks 25 euro eest või osta üle saja eest? Siin on tõeline mõttepähkel!

Seetõttu tekib mõistlik küsimus, kas endale koju soetada kolmnurk või kuubik ning riskida, et laps ei pruugi neist üldse huvitatud olla või kasutada rendivarianti? Tallinnas pakub ettevõte Lapseväli võimalust rentida nii ronimiskuubikut kui ka klassikalise Pikleri kolmnurga modifikatsioone. Lapseväli on spetsialiseerunud mänguasjade ja lastetoodete laenutamisele, pakkudes vanematele mugavat ja taskukohast lahendust, et toetada laste arengut ja mängulusti ilma suuremate rahaliste kohustusteta. Ja kõige olulisem – peale kasutusaja lõppu ei teki süümepiinu, et korralik ja väärtuslik mänguvahend jääb lihtsalt seisma ja tühjalt tolmu koguma kuskil panipaigas. Või veel hullem, ei pea kannatama peavalu käes, otsides kohta asjanduse maha müümiseks.

Olenemata, kas otsustad ronimisvahendit osta või laenutada, on see kindlasti – lapsele sobivuse korral – üks ägedamaid lahendusi võsukese mänguaja veetmiseks!

 

 

Tekstis kasutati: 


1.Kaidi Pajumaa poolt kirjutatud tekst Lapseväli OÜ tellimusel

2.OpenAI poolt genereeritud lisad

3.https://thepiklercollection.weebly.com/the-development-of-movement—stages.html

Share this post

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Anname teile teada, kui toode on tagasi ning on läbinud vajaliku hoolduse. Palun jätke oma kehtiv e-posti aadress.